Zahradní stavby ze dřeva

12.02.2014 12:59

Autor: Martin Doležel

 

Dřevěné venkovní stavby a zahradní nábytek jsou dnešním trendem. Lidé si velmi dobře uvědomují přínos dřeva a jiných přírodních materiálů a tak jsme svědky jakéhosi návratu a odstupování od hyper moderních plastových materiálů, které jsou sice odolné, ale často působí poněkud sterilně. Podobně je to s kovy. Ty jsou zase často těžké, hůře se opracovávají a pochopitelně také podléhají staré dobré korozi.

Dřevo dnes vede a na zahradu je ideální. Poskytuje mnohé výhody oproti jiným materiálům, je ryze ekologické a především pak dotváří celkovou architekturu zahradních prostor. S pomocí kvalitních řemeslníků a také vlastní zručnosti si tak můžete vybudovat například dřevěné:

·         Altány

·         Přístřešky

·         Zahradní domky

·         Pergoly

·         Dětská hřiště

Altány

Altány jsou dokonalým místem odpočinku a umožní setkání v rodinném kruhu. Jsou skvělé pro zahradní party a oslavy, ocení je také studenti, kteří si zde v teplejších měsících mohou procvičovat své mozkové buňky. Čerstvý vzduch a propojení s přírodou zaručí to, že vám to bude opravdu pálit. Dejte si dvacet po těžké práci na zahradě ve svém altánu.

Pergoly

Další hojně používanou dřevěnou zahradní stavbou je pergola. Ta se může podobat altánu, ale většinou má spíš čtyřúhelníkový tvar, zatímco u altánu jsou to půdorysy oblé. Pergoly slouží především k ozelenění zahrady a získání architektonického prvku, nabízejícího funkci i design. Rostliny pro pergolu jsou popínavky pro vnější dekor, ale také zavěšené převislé byliny, které dominují uvnitř. Nejčastějšími rostlinami u těchto zahradních staveb jsou:

·         Vinná réva

·         Břečťan

·         Vistárie

·         Svlačec

·         Popínavá fazole

·         Muškáty

·         Petúnie

Nezapomeňte na dětskou zábavu

Také ti nejmenší mají své zahradní domky nebo rovnou celé soustavy staveb a atrakcí. Patří sem kupříkladu dětské domky ve stylu dospělých, tedy imitace, nebo houpačky, kolotoče, prolézačky, trampolíny a pískoviště. Jednotlivé atrakce propojte v komplexní zábavný celek a o malé nezbedy bude postaráno. Navíc si procvičí rozličné dovednosti.