Sibiřská Čaga

17.01.2014 13:27

Autor: Martin Doležel

 

Čaga je houba, nebo chcete-li choroš, který roste především na listnatých stromech a může pro nás být velkým pomocníkem. Zbarvení je rezavě tmavě hnědé až černé, záleží na klimatu. Čaga nese oficiální a poněkud bizarní botanický název Rezavec šikmý. Obsahuje velké množství léčivých látek, minerálů a především pak antioxidantů, které nám pomáhají při prevenci proti rakovině.

Další blahodárné účinky:

1.Regulace krevního oběhu a kardiovaskulárního systému

2.Snižování hladiny cholesterolu

3.Imunitní systém

4.Zpomaluje účinky stárnutí

Kde Čagu hledat?

Samosběr Čagy se nedoporučuje, protože je to opravdu náročná práce, která znamená prozkoumání stovek stromů, které vytváří díky tomuto tajemnému organismu léčebnou kůru. Ovšem pro stromy je Rezavec pouhým parazitem. Nejkvalitnější je bezpochyby sibiřská Čaga, jejíž obsah minerálů, vitamínů a také léčebných antioxidantů je mnohem vyšší než v jiných oblastech. Obecně se choroš vyskytuje v oblastech Ruska- sibiře a celé Asie, objevuje se i v Evropě, především v severněji situovaných oblastech a naleznout ho můžeme také v Severní Americe.

Sibiřská Čaga roste na listnatých stromech, především pak na bříze, méně často na dubu, buku, jilmu, olši nebo javoru. Pro vyšší obsah užitečných látek je ideální co nejchladnější prostředí, na Sibiři dosahují teploty až k hodnotám -50 stupňů, což je neúnosná teplota pro člověka, ale dokonalé klima pro tuto houbu.

Z Čagy se dnes vyrábí různé koncentráty, čaje a přípravky, které pomohou tělu a také duchu. Omládnout s Čagou není nemožné. Vyzkoušet lze třeba u nás dostupný koncentrát Chaganela, který nabízí dosud jediný oficiální český distributor tohoto zázraku chaganela.cz.

První zmínka o Rezavci šikmém

Pro evropany je Čaga sibiřská poměrně neznámou houbou, to však neplatí pro jiné země, kde se běžně vyskytuje. První významná zmínka se vyskytla v roce 1968 v románu držitele Nobelovy ceny Solženicina, který znají literární nadšenci pod příznačným názvem:  Rakovina.