Přestaneme pít pivo?

03.09.2013 15:19
Autor: Martin Doležel

 

České pivo patří ve světě stále ke špičce, o tom není žádných pochyb a vyplývá to také z nejrůznějších anket a studií. Jak je tomu ale u nás? Tady je již situace trochu horší, paradoxně klesá spotřeba tohoto zlatavého moku a je to způsobeno různými faktory. Především jde o životní styl. Žít zdravě, a také jaksi stylově, je dnes krédem mladých, ale také těch dříve narozených, kteří jdou s dobou. Někdo tedy omezuje množství vypitého piva kvůli bříšku, jiný upouští zcela od alkoholu.

Zdravé pivo

Pivo však rozhodně není zdravotně závadné, ba naopak obsahuje mnoho vitamínů a jiných pro tělo příjemných látek. Ovšem podobně jako je tomu u všech alkoholických nápojů, i pivo se musí pít s mírou. A to je ono, s mírou. Z toho plyne, že již není tolik ortodoxních pianů, tedy těch, kteří jsou schopni vypít i deset kousků denně. Určitou šancí na záchranu by mohla být kvasnicová piva, jejichž blahodárné účinky na organismus jsou prokázány.

Víno je v módě

Nesporný je také vinný boom, který nastal v posledních letech. Zvláště mladé generace stále častěji popíjí víno nebo jiné drinky, které jsou lehčí a v případě vína, možná mylně, také zdravější. Pivo však není jen o masové konzumaci a o opojných účincích, ale také o chuti a jiných aspektech, které známe právě u vína. Proto se chvála bohu objevují stále nové a nové značky, často speciály vysoké kvality a jejich cena přitom není nikterak přemrštěná. Vyrábí je většinou malé pivovary, které jsou svou kreativitou velkým příslibem pro budoucnost piva u nás.

Cena piva

Cena piva je další velice diskutovanou věcí, neboť se neustále pozvolna zvyšuje a dá se jen polemizovat o tom, proč tomu tak je a kde to skončí. Důvodem číslo jedna je pravděpodobně právě snižující se spotřeba, ale svou roli také jistě hraje zvyšující se vývoz a některé další argumenty pivovarů, které bohužel nejsou vždy tak průhledné jak bychom si přáli. Obyčejní konzumenti pak stále více láteří, ale naštěstí je na českých pultech opravdu ojedinělý výběr piv různé chuti a s různým obsahem alkoholu. Obecně je tento lahodný mok stále naší hlavní výsadou. Ve světě je to značka kvality, u nás zase lákadlo pro turisty a kdo by si rád po tvrdé práci nevychutnal chladný doušek, který i trochu zasytí.

Objevila se i ochucená piva, další zajímavý pokus pivovarů, ale kdoví, po loňských vysokých spotřebách, letos zase nastal poměrně značný pokles. Na tom se zajisté také negativně podepsalo pro pijany nepříznivé chladné počasí. Špatné klimatické podmínky mohou také zapříčinit menší úrodu chmele, což se opět podepíše na peněženkách milovníků piva.

České pivo, to je tradice

Přes všechna negativa jsme stále mistry ve výrobě, ale i popíjení zlatavého moku. Ještě nedávno byla spotřeba až 160 litrů na osobu za rok, dnes je to nějakých 140 litrů, ale i tak je to pro některé země nepředstavitelné. V současnosti nám opět patří první místo v konzumaci piva a věřím, že si ho dokážeme hrdě uhájit, a že naše chlouba nebude v budoucnu jen výsadou cizinců. Obrovská tradice a historie snad také nedovolí, abychom nakonec přestali pít pivo úplně. Myslím a věřím, že obavy jsou předčasné, a že tomu tak nebude. Situace není rozhodně tak tragická, jako je deklarováno některými zdroji, tak nezoufejme a připijme si všichni společně chlazenou dvanáctkou, na zdraví a na chuť české tradice.

Pivo doma

A co si tahle uvařit pivo doma. Za suroviny rozhodně ušetříte a postačí jen základní výbava do začátku. V domácích podmínkách to znamená nějakých 5000 korun, což zahrnuje varnou nádobu, řešeta, síta, nádoby na kvašení a odkalování, nástroje a vše co k vaření a rmutování patří, pokud tedy tyto věci již nevlastníte, pak to máte ještě jednodušší. Suroviny se dají běžně zakoupit na internetu, a pokud si vše spočítáte, vychází jedno pivo stupně 12 na nějakých 5-6 korun. Na síti rovněž naleznete mnoho návodů, uvařit vlastní pivo není žádná věda. Je to spíše věc trpělivosti a snad i trocha té lásky k tomuto nápoji bohů.

 
Autor: Martin Doležel