Playstation 3- krabice plná zábavy

02.11.2013 15:32

Autor: Martin Doležel

 

 

Již je to nějaký ten pátek, co jsem hrdým vlastníkem šikovné mašinky a krabice plné zábavy, kterou je Playstation 3 a vůbec nelituji nákupu, který jsem kdysi učinil ještě za poměrně vysokou cenu. Dnes již není problém pořídit tuto herní konzoli za pěkné peníze, přesněji řečeno za 4-5 tisíc korun. Blíží se vánoce a s nimi i čas nového modelu PS4, tak snad tento článek poslouží i jako hold předchozímu modelu a možná pomalu umírajícímu dinosaurovi. Je to asi mírně nadnesené, ovšem při dnešní nezadržitelné rychlosti vývoje her a herních konzolí, snad oprávněné.

Nabídka podobných konzolí je poměrně pestrá, tak proč nezvolit spíše Xbox 360, nebo další z možností? Já mám jasno. Vězte, že Playstation 3 je skvělým kamarádem v pošmourných dnech, kdy nemůžete ven, v televizi nedávají žádný zajímavý pořad a jednoduše se nudíte. Stisknete tlačítko, uchopíte pevně svůj ovladač a zažijete dobrodružství a zábavu v některé z her pro Playstation 3. Tahle krabice není jen pro děti, tím jsem si jist, a kdybychom provedli nenápadný a nezávislý průzkum veřejného mínění, možná bychom zjistili překvapivý fakt, že na PS3 hraje větší procento dospělých. Ti jistě ocení i kompatibilitu a možnost spustit na tomto dosud nejnovějším aktivním typu Playstation skoro všechny hry hrané na předchozích modelech.

Malinko z historie

První model se objevil v roce 2006 a bylo to jak jinak, v Japonsku, o něco později, ještě v tomto roce se přidala Amerika a v roce 2007 již přivítaly novou konzoli také britské ostrovy. Další pronikání do evropských zemí na sebe nenechalo dlouho čekat a během stejného roku již byl prodejem zaplaven celý svět. Následný vývoj byl velmi rychlý a postupně přicházely modely s vyššími a vyššími kapacitami. V současné době, kdy se objevují takové tituly, jako je GTA 5, které jsou nesmírně náročné na ukládání a kapacitu, již příliš neuplatníte model z počátku, který pojal v uvozovkách pouhých 20 GB.

PS3 vs Xbox

Je pravdou, že Xbox 360, který připravuje rovněž nový typ konzole, je pro PS3 velkou konkurencí, především díky svým poněkud nižším cenám. Rozdíly však nejsou až tak dramatické, a pokud víte kde nakupovat, ani je nepostřehnete. Trojka Plejáda pro mě byla jasnou volbou také pro ten fakt, že značce Sony jsem věrný již od začátku a kdysi jsem tvrdě pařil na PS1 i PS2 a radoval jsem se z té herní revoluce. Dnes už se tolik překvapit nenechám, přesto jsem stále znovu a znovu inspirován krásnou grafikou některých podařených titulů a výbornou hratelností, podpořenou bezdrátovým ovladačem.

Grafické ztvárnění her

První věcí, která vás zaujme, je grafická propracovanost her, naprosto nesrovnatelná s předchozím modelem a rovnající se nejnáročnějším hrám na počítači. Ty však vyžadují dosti nákladné hardwarové vybavení a výkonné grafické karty, jejichž ceny převyšují samotnou cenu celé konzole Playstation 3. Jako příklad si uveďme dvě hry, které jsou poměrně nové, tedy opět naše oblíbené GTA 5 nebo naprostou pecku The Last of Us. Tyto hříčky nabízí neuvěřitelné rozsáhlé lokality a skoro nekonečné světy plné zábavných detailů, takže u větší televize cítíte naprostou svobodu prostředí a můžete si jen tak užívat dobrodružných průzkumných tripů.

Pestrá nabídka herních titulů

Nabídka her je veliká, objevují se stovky titulů a tak mají skalní fanoušci hraní na konzoli PS3 dostatek možností vybláznit se. Sportovní, akční, skákačky i strategie, jednoduše ochutnáte všechny žánry, nebo si vyberete ten svůj oblíbený. Zpestřením je ovládání pomoci systému Move, který využívá snímání vašich pohybů a ty převádí přímo do prostředí hry. Budete tak blíže své postavě a lépe si vychutnáte herní akce. Některé herní tituly jsou vytvořeny přímo pro tento intuitivní způsob ovládání. Ideální je použití Move ve sportovních hrách, jako je tenis, box nebo golf, tady si skutečně užijete.

Výkon a stylový design

Na trhu se nachází rozličné modely Playstation 3, které se liší nejen designem a velikostí samotné konzole, ale také výkonem a v návaznosti na to kapacitou uložitelných dat. Základní model nabízí 20 GB a výkonnější řady poskytnou dokonce i 320 GB, což už je dostatečný prostor k ukládání herních dat a také multimediálních souborů jako jsou filmy a obrázky. Nezbytnou vnitřní součástí PS3 jsou chladiče, které plní bez problémů svůj primární účel, a to i v těch nejvytápěnějších místnostech a dokonce nehrozí výraznější zaprášení.

Jednotlivé typy jsou v barvách vskutku pastelových, není to jen klasická černá a tak si vyberou i ti výstřednější, proč nemít třeba fosforově zbarvenou konzoli? Médium s hrou vložíte do jakési hladové tlamy, která si sama vezme DVD a schlamstne ho jako malinu. Žádné otvírání, zavírání obracení a zatlačování.

PS3 využívá připojení pomocí HDMI, ale to je jen začátek inovací, se kterými přišla společnost Sony u tohoto modelu. Dále je to doslova revoluční systém Playstation Network, který konečně přináší propojitelnost a hraní online. Připojení na internet probíhá jako u pc, je tedy velmi snadné a vy tak můžete z klidu gauče jen pomocí ovladače surfovat a užívat si mediální zábavu. Vše, co potřebujete k hraní, si koupíte v Playstation Store, přehledném e-shopu a webu pro fandy. Filmy si vychutnáte v nejvyšší kvalitě HD a Blue Ray.

Základní technické parametry:

Pevné disky kapacita:

·         20 GB

·         60 GB

·         120 GB

·         320 GB

·         500 GB

Procesor:

Cell 3,20 GHz

 
Paměť typu XDR- 256 MB
 
Sběrnice EIB
 
Grafický čip:

RSX NVIDIA 550 MHz

 
Paměť GDDR3- 256 MB
 
Ovladač:

Dualshock 3 bezdrátový

Baterie vydrží nabitá až 30 hodin

 

Autor: Martin Doležel