Nový Manchester United

23.01.2014 10:28

Autor: Martin Doležel

 

Zvykejme si na nový Manchester United. Alex Ferguson, o jehož úspěších ani netřeba hovořit, opustil kormidlo tohoto klubu asi před rokem a je to velmi znát. Ačkoliv média zatím jaksi na plná ústa nepřipouští, že to znamená novou éru, vše tomu nasvědčuje. Pod vedením nového trenéra Davida Moyese, bývalého kouče Evertonu, kterého si vyhlédl právě božský sir Alex, to příliš neklape. Je otázkou, proč patřily sympatie Fergusona právě tomuto poměrně mladému trenérovi. Kamsi se vytratil herní klid, hráči jakoby nemají tolik chuti do hry. Konečným důsledkem jsou mnohé prohry v poslední době, a to i s těmi méně věhlasnými kluby a samozřejmě také nevalné postavení v tabulce. Na přední kluby ztrácí Manchester United stále víc bodů a naděje na Ligu mistrů mizí kdesi v nedohlednu.

Úpadek

Proč se děje, to co se děje? Na to nemusí být človíček fotbalový odborník či bafuňář, postačí trochu toho našeho zdravého selského rozumu. Fanoušek to pak vidí ještě jasněji. Tatíček Ferguson a jeho vlídná i drsná tvář momentálně chybí. Nové informace ukazují rovněž pokles prodeje artefaktů a oblečení v obchodech pro fanoušky tohoto oblíbeného, avšak zjevně mírně upadajícího anglického klubu.

Odchod Fergusona se projevil v mnoha směrech. Nejen, že hráči se tak nějak nedokážou adaptovat na nové metody, ale dopady jsou patrné také ve vedení a za zmínku stojí dokonce věc nevídaná, pokles fanouškovské základny, která je i tak obecně jednou z největších po celém světě.

Největší Fergusonův přehmat?

Hráčům jednoduše něco chybí. Je to opravdu jen charisma Alexe Fergusona? Bylo angažování Davida Moyese správným krokem, nebo se naopak jednalo o paradoxně největší Fergusonův přehmat?

Ale nechci předbíhat a nechci si tady hrát na velkého prognostika, spíše jsem popsal, jak to cítím a co i koneckonců vídám v televizních přenosech. Kvalita hry Manchesteru United není ideální a už to trvá docela dlouho. Jednu chvíli už se zdálo, že Moyes to ukormidluje a že se klub navrátí na výsluní, ovšem vždy se jednalo o dosti upocené výsledky. V současné době se věhlasný klub opět potácí v nejistých vodách středu tabulky, což je nevídané. Přichází nová éra? Máme tu nový Manchester United?

Přijde nový sir Alex?

Pod vedením Alexe Fergusona nás fotbal bavil, každý zápas byl přehlídkou rychlé a útočné hry v podání světových hvězd. Dnes je trápení dívat se na neurovnanou a nejistou hru plnou nepřesností. Ani trochu nepomohla zranění dvou největších střeleckých es Van Persieho a Rooneyho.

Nechci sýčkovat, jde spíše o ten horší scénář, ale i tak jsou mnozí fanoušci Manchesteru velice zaskočeni a jen tajně ve svém srdci věří, že se situace zase otočí, že zase přijde nějaký ten nový sir nebo alespoň lord Alex.

 

Autor: Martin Doležel