Moje knihy od Karla Maye

09.12.2013 12:25

Autor: Martin Doležel

 

Čtení mám rád, ikdyž musím přiznat, že i já stále více využívám internetových možností a čtu nejnovější e-knihy, které se právě objeví. Důsledkem je ustoupení od klasického knižního podání literatury, což mě docela mrzí. Ale když ono je to všechno takové jednodušší a často i bez finančních nákladů. Číst jsem začal již v raném věku, v podstatě jakmile mi to schopnosti dovolily a mou první knihou byla klasika od Karla Maye, jak jinak Winnetou. Dodnes si pamatuju úvodní větu: Víš milý čtenáři, co znamená slovo greenhorn?

Poutavé vyprávění z vás udělá čtenáře

Ale nezůstalo jen u této knížky, která je nejznámějším dílem německého autora. Ten údajně nikde nebyl, přesto, že psal o vzdálených a exotických krajích, a tak byl terčem kritiky některých škarohlídů, kteří jeho díla neuznávali. Tvorba Karla Maye však měla vždy nespornou kvalitu a literární úroveň, stejně jako výpravnost a nádech romantiky, o napětí ani nemluvím. Ne vždy musíte vidět věci na vlastní oči, abyste je dokázali poutavě popsat.

„Májovky“

V průběhu let až do dospělého věku, kdy už jsem se přece jenom postupně orientoval jinými směry literatury, mě moje knihy „májovky“ provázely jako Sam Hawkins nebo Hadži Halef Omar věrně svého Old Shaterhanda alias Kara ben Nemsi. Některé jsem četl vícekrát s jistou nostalgií a s touhou poznávat také cizí krajiny a neobvyklá dobrodružství.

Schopnost autora poutavě vyprávět oslovila po celém světě miliony čtenářů a pro některé byla startovacím impulsem pro velmi bohulibou činnost a zálibu, která je balzámem pro duši. I já jsem takto začínal.

Návrat ke klasickým knihám?

Věřím, že si snad ještě najdu prostor na čtení klasicky vázaných knih, protože ty mají své zvláštní kouzlo a vůně novotisku dokáže příjemně naladit. Dnešní nejnovější elektronické knihy toto nenabízí, ale v konečném důsledku zase není tak důležité, jako metodou čtete, důležitý je dojem a poučení z knihy a načerpání nových informací, které z nás dělají lepší lidi.