Kvalitní dveře patří k moderní novostavbě

15.11.2013 10:04

Autor: Martin Doležel

 

K modernímu bydlení a k novostavbě byste měli zvolit vhodné a stejně moderní dveře. Je důležité rozlišovat mezi tím, zda jsou to interiérové dveře, nebo venkovní. Ty se totiž liší nejen materiály, ze kterých jsou vyrobeny, ale také dalšími parametry, jako kupříkladu tloušťka. Ta je zde pochopitelně větší a často je u vchodových dveří také použito těsnění a tepelná izolace. Jsou mnohdy masivní, tedy vyrobené z jednoho kusu dřeva. Masivní nábytek a stavební prvky z masivu nabízí velkou kvalitu a odolnost proti nejrůznějším klimatickým vlivům, milovníci rustikálního designu také ocení kresby letokruhů, viditelné velmi zřetelně a působící opravdu věrohodně.

Nejznámější typy dveří

Dveře se dají dělit nejrůznějšími způsoby. Je to podle již zmiňovaných materiálů:

·         Dřevěné

·         Plastové

·         Prosklené

·         Skleněné

·         Kombinované

·         Ocelové

·         Speciální materiály – ratan, exotická dřeva, nové materiály (směsi)

Podle použití:

·         Interiérové - vnitřní

·         Exteriérové – venkovní

·         Univerzální

·         Vchodové

·         Bezpečnostní

·         Protipožární

·         Technické

·         Jednokřídlé

·         Dvoukřídlé

·         Posuvné

Dveře bychom mohli rozdělovat i jinak, ale snad toto základní dělení postačí. Zmiňme si ještě vhodné dveřní doplňky, kterými jsou zárubně pro osazení, nebo kličky a kliky pro správné uchopení. Zákazníci a milovníci pěkného designu si vybírají také posuvné dveře a prosklené, které mají výhodu lepšího využití venkovního světla, slouží tedy i jako okno.

Nepodceňte výběr zárubní

Jestliže hledáte vhodné dveře do svého interiéru, dejte si pozor na správný výběr zárubní, ve kterých budou osazeny. Důležité je spojit stejné, nebo alespoň podobné materiály, tedy kupříkladu masivní buk, dub nebo ořech či kombinaci plastů s kovy. Zárubně mohou být pro klasické jednokřídlové a dvoukřídlové dveře i pro posuvné dveře a jsou vždy uzpůsobeny tak, aby plnily daný účel. Než tedy zakoupíte zárubně, proměřte dané dveře a konzultujte vše s řemeslníkem a odborníkem.

 

Autor: Martin Doležel