Chytrá investice do stříbra

23.03.2014 17:41

Autor: Magda Vašková

 

Pokud byste rádi zajímavě investovali své finance, zkuste zvážit vklad do stříbra. Do zlata investuje kdekdo, u stříbra už to tak častý jev není. O co se vlastně jedná? Investiční stříbro je ryzí stříbro, uchovávané ve formě cihliček, mincí nebo slitků, velmi vhodné pro dlouhodobé investice. Změny cen na burze jsou častější a variabilnější než u zlata, ale je zde velmi zajímavý potenciál. Stříbro je stejně jako jiné drahé kovy v historii využíváno pro uchování jmění. Proč tedy zkusit právě stříbro, a ne třeba zlato?

Vyšší potenciál zhodnocení

Investiční stříbro má pro budoucnost vyšší potenciál zhodnocení. Poměr výskytu zlata k stříbru v přírodě se pohybuje okolo 1:17. Předpokládá se, že zásoby stříbra dojdou dříve, než zásoby zlata, protože tento kov se i více využívá v průmyslu, a méně se recykluje kvůli nižší ceně. Hůře dostupné nové stříbro pak dokáže zvýšit hodnotu stávajícího stříbra v oběhu. Cena stříbra narůstá, a pokud tomu bude i nadále, což se předpokládá, rozhodně se nynější investice velmi vyplatí. Stříbro by mohlo do budoucna postupovat v procentních bodech mnohem agresivněji, než zlato.

Volatilita drahých kovů

Volatilita, neboli kolísání hodnoty, je u stříbra větší. Investiční stříbro je tedy z jistého hlediska více rizikové, ovšem tato rizikovost je poměrně nevýznamná, pokud jste začínajícím investorem s rozumným nižším vkladem. Naopak, můžete tím i více získat, pokud toto riziko podstoupíte.

Výhody a nevýhody stříbra jako investice

Určitou nevýhodou tohoto kovu je jeho nižší finanční hustota, což znamená, že má vyšší skladovací náročnost. Hodnota, která se vám ve zlatě vejde do velmi malého prostoru, vyžaduje ve stříbře větší prostor v bezpečnostní schránce či trezoru. Ovšem tato zdánlivá komplikace se dá dobře vyřešit, a nejde o velkou překážku. Aktuální cena stříbra je po zohlednění vývoje cen drahých kovů v posledních letech vhodná k investici a výhodnému nákupu.