Český fotbal- dá se na to dívat?

10.04.2014 11:03

Autor: Martin Doležel

 

Je jisté a ukazují to i čísla, že Česká republika na tom v současnosti není z hlediska koeficientu fotbalových zemí právě nejlépe. Těch důvodů je jistě více, mezi ty zjevné lze zařadit špatné trenérské vedení Michala Bílka či nedostatek kvalitních útočníků. Najdou se samo sebou i různé spekulace, které již jsou mnohem méně opodstatněné.

Reprezentace- konečně přišel silný trenér

Snad se blýská na lepší časy, ke kormidlu národního mužstva se dostal konečně silný trenér, který dokáže hráčům vštípit dostatek sebevědomí a není to nikdo jiný než Pavel Vrba, který dovedl k mnoha úspěchům a také penězům klub Plzeň. Není divu, že jeho odchod vyvolal velkou kontroverzi také u majitele klubu, kterému Vrba vydělal mnoho milionů. Věřme tedy, že reprezentace se pomalu, ale jistě začne probouzet a minimálně bude produkovat koukatelný a více útočný fotbal.

Česká nejvyšší fotbalová liga, to je ubohost

Ale co Česká liga? Právě v Gambrinus lize se rodí noví hráči a nové talenty, kteří bohužel velice rychle odchází pryč a není se opět vůbec čemu divit, vždyť platy našich fotbalistů jsou triskní, průměr bychom mohli nalézt někde u 50-70 tisíc pro ligového hráče za měsíc. Platy v Anglii, Německu, ve Španělsku, ale vlastně téměř všude okolo jsou často mnohonásobně vyšší. O honorářích takových hvězd, jako je Ronaldo, raději ani nemluvíme, to už je astronomie. Obchody pro fanoušky na těchto hráčích ovšem velmi vydělávají, a tak si to kluby mohou dovolit.

Můžou za to jen peníze?

Takže finance, neustále omílaný důvod, ale bohužel vskutku ten hlavní. Právě od něj se dosti často odvíjí možnosti jednotlivých klubů a ty vskutku nejsou nijak velké, snad s výjimkou Plzně a Sparty. Co se samotné herní kvality týká- děs a bída, jinak to nelze popsat.

Opět jen s výjimkou pražské Sparty, která je vždy prominentním klubem a vždy se pro ni najde dostatek sponzorů, nebo Plzně, která si vydělala poháry, je kvalita hrozná, většinou se na to nedá dívat a nejčastějším výsledkem je stav nula:nula či jedna ku nule. Obrana, obrana a zase obrana. Útočníci a vlastně i kvalitní hráči v této soutěži zcela chybí, opět s výjimkou již zmiňovaných českých fotbalových prominentů.

Zastoupení našich fotbalistů ve světě

Dalo by se toho napsat ještě mnoho naštvaného a kritického, je jisté, že s kvalitou českého fotbalu to v současnosti není zrovna nejlepší, svědčí o tom mimo jiné i zastoupení našich hvězd ve známých světových klubech. To je skoro nulové, když tedy nepočítám věčně zraněnou a sporadicky hrající panenku jménem Tomáš Rosický. Jistě se takové kluby najdou, ale není to žádný Manchester United, spíše nějaká ta ruská „štace“.

Mocipán Pelta

Můžeme jen doufat, že situace se zlepší na reprezentační, ale i na té ligové úrovni, i když tam je to spíš jeden velký a nesplnitelný sen. Pan Pelta, mocný muž českého fotbalu, se sice tváří velmi přísně a hrozí, jak zatočí s každým korupčníkem, ale sám nemá zcela čisto před svým prahem- minimálně je ve střetu zájmu. Vlastní fotbalový klub a zároveň je v čele svazu, to je možné jen u nás. Jestli právě on je spasitelem českého fotbalu, tím si rozhodně nejsem jistý.